romanya ROMANYA

  • A.B.D Başkonsolosluğu parmak izi uygulamasına geçmiş olduğundan acenteleri aracı olarak kabul etmemektedir, dolayısıyla tüm vize başvuruları da şahsen yapılmaktadır.

   

    • LACİVERT (Normal) YEŞİL (Hususi) GRİ (Hizmet) ve KIRMIZI (Diplomatik) tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına vize uygulanmaktadır. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)

   

    • Konsolosluk Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport sahibi tarafından imzalı olmasını temdit süresinin seyahat tarihinden itibaren en az 1 YIL ve Pasaportta kayıtlı çocuklarada vize ücreti uygulaması bulunduğundan dolayı pasaportta seyehat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunmasını istemektedir. Eğer var ise eski pasaportlarınızı da göstermenizin sizin için referans olacağını da unutmayınız.

   

    • Sayfaları yırtılmış olan olan pasaportlar kesinlikle işleme alınmamaktadır!!

   

    • Vize başvuru formları İngilizce olarak hazırlanmıştır. Göçmen olmayan vize adayları, randevu tarihinden en az iki iş günü önce internet üzerinden yeni elektronik başvuru formu DS-160 doldurmalıdır. DS-160 formunu doldurduktan sonra, müracaatçıların kişisel bilgilerinin ve barkod onay numarasının olduğu onay sayfasını basmaları gerekmektedir. Adayların randevu günü konsolosluğa gelirken, onay sayfasının çıktısını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

   

    • A.B.D Başkonsolosluğu vize başvurularında resmin boyutları 50 mm X 50 mm olmalı ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi / uzunluğu 25 mm – 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28mm – 35 mm olmalıdır. İstenilen özelliklere sahip olmayan resimlerden dolayı ekte bulunan evrakların başvurusunu da kesinlikle kabul etmeyeceğini mevcut evrakların dışında da ek evrak isteyebileceğini hatırlatırız.

   

    • Anne ve Baba dan ayrı yada herhangi birisi ile seyehat edecek olan 18 yaşından küçük çocuklar için Anne ve baba’ dan Noter onaylı MUVAFAKATNAME istenmektedir.

   

    • Vize başvurusuna gitmeden önce vize ücretini herhangi bir FORTİS bank şubesine A.B.D vize harcı olarak 140 USD yatırınız ve banka dekontunu vize müracaatı sırasında vize evrakları ile beraber yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Vize işlemlerinizin sonuçlanması durumunda ise pasaportunuz UPS tarafından adresinize kadar getirilip teslim edilmektedir.

   

    • Değerli yolcularımız başvurularınızın Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması ve bayram, yılbaşı, sömestr, fuar, paskalya, dil okulu vb gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini dikkate alarak seyahat planınızı en az 6–8 hafta önceden yapmanızı ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerindeki yazılı olan bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.

   

  İstanbul A.B.D Başkonsolosluğu randevu sistemi ile çalışmaktadır. Diğer adı (VIS) Visa Information Service olan bu uygulamanın randevu telefonu 0 212 340 44 44 olup her gün 08.30 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.Randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar
  Randevular 0 212 340 44 44 numaralı telefonu arayarak 2 şekilde alınır.
  Herhangi bir T. İş bankası şubesine randevu ücreti yatırılır, banka tarafından verilen dekontun altında 16 rakamlı PİN numarası bulunmaktadır. Bu PİN numarasıyla 1 gün sonra 0 212 340 44 44 numaralı telefonu arayıp randevunuzu alabilirsiniz.
  Geçerli bir kredi kartınızın olması durumunda yine 0 212 340 44 44 numaralı telefonu arayıp, randevu sistemi elemanı ile görüşüp gerekli bilgileri vermeniz durumunda ve hesabınızdan çekilmesi neticesinde randevunuzu alabilirsiniz.
  Her PİN numarası ile randevu servisini sadece 1 kez arayabilirsiniz!
  Telefonda randevu alırken süre sınırlaması bulunmamaktır ve her türlü sorularınız cevaplanmaktadır. Lütfen randevu alırken banka dekontunuz ve pasaportunuz ile beraber tüm başvuru evraklarınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz.
  Eksik evrakla gelen başvurular değerlendirilmeyeceği gibi her yeni başvuru için tekrar bir PİN numarası alınması gerekmektedir. Lütfen vize için gereken evrakları tam ve eksiksiz olarak hazırlayıp başvurunuzu yapınız.
  NOT: Seyahat tarihinden en erken 4 ay öncesinden randevu alabilirsiniz.!!

 •  

  TURİSTİK VİZE

  • Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler
  • SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)
  • Esnaf ve Sanatkarlar ile Serbest Meslek Sahipleri
  • Avukatlar - Doktorlar - Eczacılar - Diş Hekimleri - Mühendisler
  • Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)
  • Emekliler
  • Ev Hanımları
  • Öğrenciler

   

  TİCARİ VİZE

  • Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler
  • SSK' ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)


  ybanner

   

  Adınız (gerekli)

  Epostanız (gerekli)

  Konu

  İletiniz


 • Büyükelçilik Ankara
  Adres : Atatürk Bulvarı. No: 114 Kavaklıdere / Ankara
  Tel : 0(312) 455 51 00
  Fax : 0(312) 426 69 59
  Email : informail@germanembassyank.com

  İstanbul Başkonsolosluğu
  Adres : İnönü Cad. No: 16-18 Gümüşsuyu / İstanbul
  Tel : 0(212) 334 61 00
  Fax : 0(212) 249 99 20
  Web : www.istanbul.diplo.de/Vertretung/istanbul/tr/Startseite.html
  Email : gk.istanbul@sim.net.tr

  İzmir Başkonsolosluğu
  Adres : Atatürk Caddesi No: 260 Kordon- Alsancak / İzmir
  Tel : 0(232) 488 88 88
  Fax : 0(232) 463 79 90
  Email : germanconizm@superonline.com